BUDAPEST, AZ ÁLLATKERTI FŐKAPU ÉPÜLETÉNEK BŐVÍTÉSE 2003
A Fővárosi Állat- és Növénykert főbejárati épületét a századforduló idején Neuschloss-Knüssli Kornél, a Budapesti Műegyetem professzora tervezte. Az eredeti tervek a Gundel étterem felé zárt, a másik oldalon, a park felé kinyíló oldalszárnyú épületet ábrázoltak.
A bővítés előtt elfogadott részletes rendezési terv lehetőséget adott az épület szimmetrikus kialakítására. A bővítmény tervezésekor kísérletet tettünk arra, hogy az épületet úgy egészítsük ki, hogy különböző nézeteiből más és más módon illeszkedjen környezetéhez: a Főkapun belépők számára az új épületszárny a növényzet részévé válik, az épületben állók az áttört homlokzatokon át mintha egy ligetből tekintenének kifelé, míg a kert belseje felől érkezőt egy kerti pavilon fogadja.
Kis Péter, Ükös Tamás
Fotó: Polgár Attila
A Fővárosi Állat- és Növénykert 1866-ban nyitotta meg kapuit, s az elmúlt száz év során kétszer esett át hatalmas változáson. 1907-12 között a teljesen elavult létesítményt alapjaiban építették át; majd közel 90 év „használat” után, az 1990-es évek elején elindult egy hosszabb folyamat, melynek során mintegy 25 év alatt a Kert szinte teljes területe felújításra, korszerűsítésre, a modern állatkerti elvárások szerinti átépítésre került.
Az átfogó megújítási programban több építésziroda vett részt, műtermünk 1993 őszén kapta az első feladatot, a Katta Ház terveinek elkészítését. Az elsőt számos, egyre nagyobb és komplexebb feladat követte, melyeknek csúcspontjaként lehetőségünk nyílt több pavilon, épület rekonstrukció és újjáépítés után a Nagyszikla teljes rekonstrukciójával és a belső tereiben kialakításra kerülő Zoológiai Múzeum terveivel foglalkozni. Az állatkerti épületek rekonstrukciós és bővítési munkái 2009-ben elnyerték az ICOMOS Műemlékvédelmi Díját.
A 20 éves együttműködés során irodánk az alábbi épületek, építmények felújításában, átalakításában, megalkotásában vett részt: