BUDAPEST, ÁLLATKERTI NAGYSZIKLA REKONSTRUKCIÓ, ÉJKERT KONCEPCIÓ 1997
Az eredetileg 1909-1912 között épült műszikla egyike a világ legkorábbi és legnagyobb vasbeton szerkezetű mesterséges szikláinak. A sziklabelső majd 40.000 köbméteres terének kiállítótérré alakítása már a szikla tervezésekor a koncepció része volt, de megvalósítására csak 100 évvel később kerülhetett sor. Ennek a folyamatnak az első lépése volt az Éjkert koncepciójának megalkotása.
„Az „A” hegy mészkőhegységet mintáz, dolomitcsúccsal. Ahogy a víz bejut és átjárja egy mészkőhegy belsejét, úgy kívánjuk a műszikla belsejébe a természetes fényt bejuttatni és végigvezetni (víznyelő-fénynyelő, cseppkő-fénycsepp). Így a műszikla belseje – a különleges fényviszonyok eredményeként – teliholdas kertet imitál...”
(részlet az építészeti műleírásból)
Kis Péter, Turányi Gábor
Látványtervezés: Alexa Zsolt
A Fővárosi Állat- és Növénykert 1866-ban nyitotta meg kapuit, s az elmúlt száz év során kétszer esett át hatalmas változáson. 1907-12 között a teljesen elavult létesítményt alapjaiban építették át; majd közel 90 év „használat” után, az 1990-es évek elején elindult egy hosszabb folyamat, melynek során mintegy 25 év alatt a Kert szinte teljes területe felújításra, korszerűsítésre, a modern állatkerti elvárások szerinti átépítésre került.
Az átfogó megújítási programban több építésziroda vett részt, műtermünk 1993 őszén kapta az első feladatot, a Katta Ház terveinek elkészítését. Az elsőt számos, egyre nagyobb és komplexebb feladat követte, melyeknek csúcspontjaként lehetőségünk nyílt több pavilon, épület rekonstrukció és újjáépítés után a Nagyszikla teljes rekonstrukciójával és a belső tereiben kialakításra kerülő Zoológiai Múzeum terveivel foglalkozni. Az állatkerti épületek rekonstrukciós és bővítési munkái 2009-ben elnyerték az ICOMOS Műemlékvédelmi Díját.
A 20 éves együttműködés során irodánk az alábbi épületek, építmények felújításában, átalakításában, megalkotásában vett részt: